Zábava

Magic: The Gathering Arena8 min read

29. 4. 2019 5 min read

author:

Magic: The Gathering Arena8 min read

Reading Time: 5 minutes

Od roku 1993, kdy pod hlavičkou známé firmy Wizards of the Coast stolní sběratelská karetní hra Magic: The Gathering ve Spojených státech vyšla, se z ní stal doslova a do písmene fenomén, který brzy zasáhl plnou silou i Českou republiku. Bylo proto naprosto přirozené, že se firmy brzy začaly pokoušet o převod populárních „Magiců“ do počítačové podoby. První takový pokus představovala v roce 1997 hra Magic: The Gathering od Microprose a další následovaly v rychlém sledu. Za všechny můžeme zmínit např. hry Magic: The Gathering Online nebo Magic: The Gathering – Tactics. Hry na motivy karetní hry ale nebyly vždy přijímány s přílišným nadšením a své papírové předloze mohly přízeň fanoušků pouze závidět. Změní tuto situaci nová její inkarnace s názvem Magic: The Gathering Arena? Dokáže přilákat nové hráče? A může něco dát i veteránům pamatujícím výměny papírových kartiček v pražských podchodech v druhé polovině devadesátých let?

Legenda jménem Magic: The Gathering

Magic: The Gathering Arena se samozřejmě drží principů původní hry. Pokud se jedná o vaše první setkání s tímto fenoménem, pak vězte, že jde o následující: každý hráč přebírá roli čaroděje (v anglickém originále planeswalker) má svůj balíček karet představující příšery, kouzla a země (landy) důležité pro přidávání kouzelné energie – many. Prostřednictvím těchto karet vede líté boje s dalšími čaroději, kterým se snaží snížit počet jejich životů na nulu a ty své samozřejmě zachovat.

Na tomto místě se hodí upozornit, že Magic: The Gathering je oproti dalším populárním karetním hrám typu Heartstone výrazně komplexnější. Existuje zde nejen nepřeberné množství karet, ale také možností jejich použití a různých reakcí na protivníkův tah. Nejde proto o hru na vyplnění několika málo minut volného času, stejně tak to znamená, že svým hráčům může poskytnout mnohem větší porci zábavy a uspokojení ze hry. Tuto komplexnost si hra přenáší i do své nové virtuální verze, nováčci proto ocení přehledný tutorial. Díky němu bude pro ně zvládnutí základů hry snazší, i po jeho absolvování se ale budou mít stále co učit. Kromě tutorialu nabízí hra svůj hlavní obsah, který tvoří samozřejmě bitvy s dalšími hráči.

Základ hry mezi živými hráči tvoří klasické souboje typu „Ranked“, hrát lze ale i zajímavé výzvy typu „Constructed“ (hráči je vytvořen balíček, se kterým následně hraje proti postupně proti několika dalším hráčům), „Draft“ (skupina hráčů vybírá karty z nově otevřených booster packů a sestavuje si z nich své balíčky) či Sealed (sestavování balíčků z nových boosterů ve volném stylu) anebo unikátní, časově omezené typy her.

Ovládání a interface

Nemá smysl chodit kolem horké kaše a nebojme se rovnou prozradit to nejdůležitější: největší přidanou hodnotou, kterou Magic: The Gathering Arena oproti svému přímému konkurentovi Magic: The Gathering Online nabízí, je intuitivní a svižný interface, který navíc dobře vypadá. Zdá se, že Magic: The Gathering Arena dokázal překonat největší problém, který na všechny, kdo se pokouší o převod stolních her do počítačové podoby. Hlavní obrazovka odpovídající hracímu stolu je graficky nápaditá stejně jako přehledná.

Ve jménu omezení všeho nepodstatného byly z karet vynechány texty odkazující na příběhy ze světa Magic: The Gathering. Nutno podotknout, že tento krok svůj účel splnil a absence zajímavých, přesto ale pro vlastní hru nepodstatných textů, neodvádí pozornost hráče (kromě toho, že umožnil použít nový čtvercový design karet) od spřádání taktických plánů a jejich realizace. Pohyb karet po obrazovce je potom realizován přetažením myší, tak aby výsledný dojem co nejvíce připomínal hraní s papírovými kartičkami. Jednotlivé akce jsou doprovázeny nevtíravými animacemi, které ani po delším hraním nepůsobí rušivě.

Hra probíhá stejně jako u papírové verze, tj. je rozdělena na jednotlivé fáze. I zde měli tvůrci na mysli především dobrou hratelnost a svižné tempo hry. Hra se vždy zastaví v těch fázích, které umožňují hráči vydat pokyn k té či oné akci. Odpadá tak zdlouhavé procházení fázemi, ve kterých v daném kole žádná aktivita neprobíhá.

Občas je do rutinních akcí zapojena umělá inteligence a je nutno přiznat, že není vždy dokonalá. Příkladem budiž situace, kdy při sesílání kouzel používá občas nevhodné země – landy (znalec pochopí hned, začátečník poté, co hru rozehraje) a hráči se tak nejednou zkomplikuje odehrávání dalších kol. Stejně tak občasné zbytečné automatické pauzování aktivované při soupeřově tahu ve chvíli, kdy ve skutečnosti nemáte v ruce vhodnou protiakci, vás občas donutí ucedit poznámku o aktivním blbci. Celkově je ale AI prostředkem, který hru skutečně zrychluje a zvyšuje její plynulost. Lze očekávat, že jisté nedostatky, které stále ještě má, se budou postupem času vytrácet, již nyní je ale lze přijmout s tím, že se jedná o přijatelnou cenu za celkově kvalitní hru, vezmeme-li v potaz celkový výsledek.

Arena a šíře obsahu

V průběhu let spatřila v rámci Magic: The Gathering světlo světa celá řada karetních sad. Arena potom disponuje sadami formátu Standard (patří mezi ně sady Core Set 2019, Ixalan, Rivals of Ixalan, Dominaria a Guilds of Ravnica). Jednotlivé sady budou samozřejmě do hry přidávány tak, jak se budou objevovat jejich papírové verze.

Magic: The Gathering Arena je provozována v režimu free-to-play, herní měnou je zlato (gold), které hráč získává za své úspěchy ve hře. Některé herní režimy a funkce jsou nicméně k dispozici pouze za měnu prémiovou, kterou jsou drahokamy pořizované za reálné peníze.

Na nedostatek hráčů si Magic: The Gathering Arena stěžovat nemůže a na souboje se tak vždy čeká opravdu jen několik vteřin, rozhodně se vám nestane, že byste neměli s kým hrát.

Hrát či nehrát?

Magic: The Gathering Arena je počítačovou karetní hrou, která bude své hráče lákat na slavnou značku a svět, ve kterém se mnoho z nich cítí již dlouhá léta jako doma. Arena své minulosti rozhodně ostudu nedělá. Novým hráčům nabízí ideální příležitost jak do světa Magic: The Gathering proniknout, hra není zbytečně komplikovaná a veškerou svoji energii věnuje tomu, aby váš herní zážitek byl co nejplynulejší a nejpřirozenější.

Veteráni Magic: The Gathering mohou ve hře Arena znovu objevit dávno známé kouzlo a užít si svoji oblíbenou hru v nové podobě, přesto však tak, jak byli a jsou zvyklí. V celé sérii počítačových her inspirovaných karetní hrou Magic: The Gathering je Arena pravděpodobně hrou nejlepší a lze ji doporučit jak začínajícím čarodějům, tak zkušeným harcovníkům.

Pokud i vás legenda Magic: The Gathering láká k vyzkoušení, ale prozatím jste neměli možnost hru ani v papírové, ani v počítačové podobě vyzkoušet, neváhejte a vyzkoušejte ji. Za to koneckonců nic nedáte.

Patříte-li mezi zkušené hráče a hraní papírových kartiček vás stále baví a naplňuje, může být důvodem pro vyzkoušení počítačové hry Magic: The Gathering Arena třeba to, že k osobním setkáním a na hraní „naživo“ už zkrátka nemáte tolik času jako dříve. Žádný převod počítačové hry na monitory nebo displeje se neobejde bez kompromisů. I Arena jich musela několik přijmout, přesto je ale produktem, který si i přesto udržel své kouzlo a bude mít co říci i vám, byť v trochu jiném prostředí, než na jaké jste byli dosud zvyklí.

Oficiální stránka hry

Jak užitečný byl článek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte ho

Průměrné hodnocení / 5. Počet hodnocení:

Mrzí nás, že pro vás článek nebyl užitečný!

Pomozte nám ho zlepšit!